סיווג בייסיאני 27.11.2019

קריטריונים מעודכנים ומחשבון אינטרנטי חדש לזיהוי פרודרום פרקינסון

עדכון קריטריוני MDS לזיהוי השלב המקדים של פרקינסון

קריטריוני המחקר של MDS לתקופה הפרודרומלית של פרקינסון מאפשרים אבחנה של פרודרום פרקינסון באמצעות מסגרת מושגית מבוססת ראיות, שתוכננה להתעדכן ככל שתהיינה ראיות מדעיות קליניות חדשות. כעת, עדויות פרוספקטיביות חדשות השוקלות מחדש את ערכם של של סמני סיכון וסמנים פרדרומלים לחיזוי הופעת פרקינסון שפורסמו מאז 2015 (העדכון האחרון) נבדקו ושולבו בקריטריונים הרשמיים הישנים.

מחברי העדכון מדווחים כי רבים מערכי החיזוי (יחס הסבירות, LR) נותרו ללא שינוי. יחס הסבירות החיובי עלה באופן משמעותי לאובדן חוש הריח וירד ביחס להיפראקוגוניות של הסבסטנסיה-ניגרה. יחס הסבירות השלילית נותר ברובו ללא שינוי עבור כל הסמנים. בנוסף סמנים כמו יתר לחץ דם נוירוגני וסימפטומטי קבלו קטגוריות נוספות של וודאות אבחנתית אשר שונות באופן מהותי (ביחס לסבירות חיובית) מהפרסום של הקריטריונים המקוריים. נוכחות של וריאנטים גנטיים מסויימים עם חוזק בינוני כסמנים, עודכנו מבחינת החדירה הגנטית בשילוב עם הגיל לצורך חישוב יחס הסבירות החיובית לפרקניסון. יתרה מזאת, מלבד מחקרים פרוספקטיביים, גם ראיות ממחקרים ממחקרים גנטיים מתאמיים ומחקרי חתך נלקחו בחשבון (בהתחשב במגבולותיהם המתודולוגיות). בנוסף כדי להסביר את ההשפעה של סיכון פוליגנטי נוספה למודל התחשבות בהשפעת של תשלובות של מספר וריאטנים גנטיים בעלי חדירות נמוכה. כמו כן, למודל החדש מתווספים ציוני סוכרת, חסרים קוגניטיביים כלליים, חוסר פעילות גופנית ורמות אוראט נמוכות בפלסמה אצל גברים - כל אלו נכנסים לקריטריונים כסמנים חדשים.

המחברים ממליצים להשתמש במחשבון סיכון לפרקינסון פרודורמלי מבוסס אינטרנט המאפשר חישוב ההסתברויות למחלה עבור יחידים. המחברים אף מדגישים כי ישנם מספר סמנים מועמדים מבטיחים העשויים לשפר בעתיד את הדיוק האבחוני של פרקינסון פרדרומלי.

מקור: 

Heinzel, Sebastian, Daniela Berg, Thomas Gasser, Honglei Chen, Chun Yao, and Ronald B. Postuma. "Update of the MDS research criteria for prodromal Parkinson's disease." Movement Disorders 34, no. 10 (2019): 1464-1470.

נושאים קשורים:  סיווג בייסיאני,  מחלת פרקינסון,  פרודרום פרקינסון,  prodromal,  סמן סיכון,  מחקרים
תגובות