טיפולים חדשים במחלת פרקינסון - תרופות בהתוויה מחודשת וגישות חדשות

בהתחשב בפנוטיפים הקליניים הרבים של פרקינסון, התאמה אישית של הטיפול ודיוק הטיפול עשויים להיות חשובים ביותר בעתיד הקרוב

מחלת פרקינסון (צילום: אילוסטרציה)

אפשרויות הטיפול במחלת פרקינסון התמקדו בדרך כלל בהגברת והחלפת דופמין ובהקלה על הסימפטומים. טיפולים מתמשכים גורמים לתופעות לוואי לא רצויות, ונותר צורך קליני משמעותי וחריף לטיפולים המציעים שינוי במהלך המחלה ונותנים מענה לסימפטומים העמידים בפני התרופה לבודופה.

ההתקדמות בשיטות לגילוי תרופות, פיתוח של תהליכי סקירה פרמקולוגיים מהירים לבחינת יעילות פוטנציאלית של מולקולות קטנות, פיתוחים במודלים של מחלות ושיפורים בטכנולוגיות אנליטיות, כל אלה, תרמו באופן קולקטיבי להופעתם של תרכובות חדשות, תרופות שעברו התוויה מחודשת וטכנולוגיות חדשות.

נוירולוגים ממספר מוסדות מובילים בארה"ב בהובלת חוקרים מהמחלקה לנוירולוגיה, מכון פיקסל למחלות נוירולוגיות באוניברסיטת פלורידה, פרסמו החודש בכתב העת המדעי Nature Reviews Neurology  סקירה המתמקדת בטיפולים המשנים את מהלך המחלה ובטיפולים סימפטומטיים הנמצאים בשלבי פיתוח לטיפול בפרקינסון.

במסגרת הסקירה החוקרים בחנו לעומק טיפולים תאיים ותרופות שניתנות לשימוש בהתוויה מחודשת, כמו נילוטיניב, אינוזין, איזראדיפין, קלטורים לברזל וחומרים אנטי דלקתיים. הרופאים כללו דיון הנוגע באופן שבו הצלחת תרופות חדשות אלו במודלים פרה קליניים סללה את הדרך למחקרים קליניים. החוקרים אף מספקים בסקירה עדכון בנושא טיפולים אימונותרפיים ומתן חיסונים. כמו כן מתוארות התערבויות לא-פרמקולוגיות המכוונות לתסמינים מוטוריים, כולל טיפול בגנים, גירוי מוחי עמוק (DBS) ו-DBS בהשראת אופטוגנטיקה.

המחברים מסכמים את הסקירה בהדגשה שבהתחשב בפנוטיפים הקליניים הרבים של פרקינסון, התאמה אישית של הטיפול ודיוק הטיפול עשויים להיות חשובים ביותר בעתיד הקרוב.

מקור:

Elkouzi, Ahmad, Vinata Vedam-Mai, Robert S. Eisinger, and Michael S. Okun. "Emerging therapies in Parkinson disease—Repurposed drugs and new approaches." Nature Reviews Neurology 15, no. 4 (2019): 204-223.

תגובות